Umíte ho umýt? 3 zásady pro ruční mytí nádobí

Jste zastánci klasického způsobu mytí nádobí? Pak jistě víte, že při jeho umývání pod tekoucí vodou plýtváte zbytečně nejen čím dál vzácnější pitnou vodou, ale také penězi. Šetrnější variantou je proto mytí nádobí v napuštěném dřezu.

Oplachovat nebo neoplachovat prostředek z nádobí? 

Aby se celý proces mytí v zašpuntovaném dřezu nezměnil v nehygienickou lázeň nádobí ve vodě obohacené o zbytky jídla, měli bychom při něm dodržovat určité zásady. První z nich je odstranit co nejdůkladněji hrubé nečistoty z nádobí ještě předtím, než ho vůbec dáme do dřezu. Nejlépe s nimi do odpadkového koše. Druhým pravidlem je postupovat od nejméně špinavého nádobí, obvykle skleniček a hrnků, k více znečištěnému, tedy mastným talířům, hrncům apod.

V případě velkého znečištění vody je nutné ji samozřejmě v průběhu mytí vyměnit. Pokud takto postupujete, ty první kusy nádobí je možné neoplachovat. Dodržujte ale dávkování, jinak vám mycí prostředek a pěna z něj bude na povrchu zasychat. Jakmile začnete umývat špinavější kusy, oplachujte, protože je nutné smýt hrubou špínu.

 Baner_Nadobi_ovoce_zelenina_1180x280

 

 

Už naše babičky si věděly rady

Mohlo by se to zdát zbytečné, ale není tomu tak. Vzpomeňte si, jak už naše maminky a babičky měly ve svých kuchyních dva ,,lavory“ – jeden, ve kterém se nádobí mylo, a druhý, ve kterém se nádobí oplachovalo od zbytků jaru a špinavé vody, která při mytí ulpěla na nádobí. V moderních kuchyních dva dřezy již obvykle nenajdeme, takže byste nádobí měli od všech zbytků mycího prostředku a špinavé vody zbavit podle zásad výše.

I šetrný mycí prostředek důkladně omyjte

Na oplachování byste neměli zapomínat ani tehdy, pokud ve své domácnosti používáte výhradě ekologické mycí prostředky. Přestože naše prostředky na mytí nádobí jsou vhodné i k omývání ovoce nebo zeleniny a látky v nich obsažené jsou maximálně šetrné, takže se je nemusíme bát použít i na nádobí našich nejmenších, jejich špínu z vody nezničí tak, že by se nemuselo oplachovat vůbec.

Koneckonců i vaše ranní cappuccino bude jistě chutnat mnohem lépe, vymyjete-li si šálek opravdu dokonale a jediná pěna a barva, kterou budete spolu s voňavou tekutinou usrkávat, bude ta mléčná.