ČASTÉ DOTAZY

Nejčastější otázky a odpovědi o produktech FeelEco

 1. Normální mýdlo vs. antibakteriální
 2. Jsou ekologicky šetrné prostředky FeelEco i dezinfekční?
 3. Co znamená, že jsou FeelEco produkty bez nebezpečných konzervantů MIT? Čím přesně jsou tyto konzervanty nebezpečné?
 4. Jak jsou produkty FeelEco konzervovány, aby se nekazily?
 5. V čem je jiná FeelEco sůl do myčky? Je to přece jenom sůl nebo je v něčem jiná?
 6. Jsou FeelEco produkty biologicky rozložitelné? Za jak dlouho se vlastně produkty v přírodě rozloží?
 7. Jsou obaly FeelEco produktů plně recyklovatelné a do jakého odpadu patří? Je nějak nutné oddělovat etikety, pro opravdu pečlivé třídění odpadu?
 8. Jsou produkty značky FeelEco vegan?
 9. Je možné mýt ve FeelEco na nádobí i ovoce a zeleninu pod tekoucí vodou? Jaké je správné dávkování a postup?
 10. Můžu Vaše přípravky používat, pokud mám čističku odpadních vod?
 11. Jsou vaše prostředky vhodné pro alergiky – máte nějaké pozitivní reakce?
 12. Co znamenají ty červené symboly na obalu?
 13. V poslední době se hodně mluví o stáčené drogerii a bezobalovém prodeji. Nabízí FeelEco stáčenou drogerii?
 14. FeelEco produkty voní velmi jemně. Z čeho jsou vůně nebo parfémy ve FeelEco produktech složeny?
 15. Co je benzoan sodný ve složení vašich produktů? Nezní to moc eko.
 16. Používáte při výrobě FeelEco produktů palmový olej?
 17. Při jaké teplotě můžu prát s FeelEco pracím gelem? Dětské prádlo se kvůli bakteriím doporučuje prát při teplotě 60 °C.

 

Každodenní hygiena rukou

Normální mýdlo vs. antibakteriální

Odpověď:

Výběr vhodného mýdla, v době nutnosti zvýšené hygieny, je velmi důležitý, obzvlášť pokud máte citlivější pokožku nebo jste náchylnější na alergie. Podle studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se ukázalo, že mýdla obsahující antibakteriální složky ve srovnání s normálními mýdly nemají žádný přínos pro zdraví. Nevhodné složení mýdla navíc může Vaši pokožku oslabit přílišným vysušením a namáháním, případně způsobit dermatologické problémy. Přečtěte si více v našem článku.

 

Úklid S ekologicky šetrnými prostředky a používání dezinfekce.

Jsou ekologicky šetrné prostředky FeelEco i dezinfekční?

Odpověď:

FeelEco produkty obsahují účinné látky, které jsou vhodné pro každodenní úklid. Pro dezinfekci určeny nejsou. Je to ale podobné jako s mytím rukou, ty je také velmi důležité nejdříve umýt kvalitním mýdlem a případně až po tomto důkladném umytí použít dezinfekci. Použití pouze dezinfekce má smysl v situaci, kdy nemáte možnost si ruce umýt. I pro úklid platí, že je nutné nejdříve odstranit mastnotu a nečistoty a následně na vyčištěný povrch aplikovat dezinfekční prostředek, který ale samotný úklid plně nenahradí. Dezinfekce je samozřejmě v současné době určitě vhodná pro místa, kterých se často dotýkáme jako ochranný prostředek v extrémní situaci. Pro běžný úklid jsou ale naše čističe dostatečně účinné, šetrné k vašemu zdraví a přírodě a neměly by je nahradit pouze dezinfekční prostředky.

 

Nebezpečné konzervanty MIT

Co znamená, že jsou FeelEco produkty bez nebezpečných konzervantů MIT? Čím přesně jsou tyto konzervanty nebezpečné?

Odpověď:

Jsme rádi, že se ptáte, ve FeelEco produktech konzervanty MIT nenajdete. Konzervant MIT, celým názvem methylisothiazolinone, je ale v čisticích i kosmetických prostředcích velmi rozšířen po celém světě. Mnoho vědeckých studií zkoumalo jeho nezávadnost a výsledkem je, že je používání tohoto konzervantu v Evropské unii oficiálně povoleno pro kosmetické oplachové přípravky v koncentraci 0,0015 %. V současné době FeelEco konzervant MIT nepoužívá v žádném ze svých produktů. To samé platí i pro konzervant benzisothiazolinone. Změny složení našich produktů v oblasti konzervace jsme komunikovali v rámci naší kampaně "Jde to i bez nebezpečných konzervantů MIT" již v loňském roce 2019. Vzhledem k postupnému prodeji starých šarží se můžete v některých prodejnách setkat ještě s původním složením produktů FeelEco. Důležitým měřítkem kvality produktů FeelEco je samozřejmě i jejich trvanlivost, a tak musíme předcházet jejich zkažení. Pokud by se prostředky zkazily, bakteriální nebo plísňové zplodiny by mohly být pro zdraví nebezpečné. Proto do přírodních produktů FeelEco přidáváme výhradně konzervant, který brání zkažení a zároveň je dostatečně jemný a vyhovuje i ekologickým certifikacím. Více o konzervantech ve FeelEco produktech si můžete přečíst v dalším dotazu nebo v článku zde.

 

Konzervace

Jak jsou produkty FeelEco konzervovány, aby se nekazily?

Odpověď:

Produkty je nutné chránit konzervací, aby se nezkazily. Abychom byli při konzervaci co nejšetrnější, žádný z našich produktů neobsahuje nebezpečné konzervanty MIT – methylisothiazolinone. Pro konzervaci, lépe řečeno ochraně produktů, aby se nekazily, používáme konzervant Phenoxyethanol, který jsme po pečlivém testování a výzkumu zvolili jako nejšetrnější z několika důvodů. Je schválen pro použití v kosmetice, i v obsahu 1 % je bezpečný pro pokožku, má široké spektrum účinnosti (bakterie, kvasinky a plísně), nachází se i v rostlinách (např. zelený čaj nebo čekanka). Dále má velmi nízký alergizující potenciál, není ekotoxický, není perzistentní ani biokumulativní. Receptury našich produktů jsou neustále vyvíjeny a našim cílem je, aby produkty, které nabízíme vždy splňovaly tato 4 kritéria - zdraví, účinnost, ekologické složení a cenová dostupnost. Význam těchto jednotlivých vlastností vnímáme u všech stejně. Ve vývoji produktů se snažíme jejich jemnost ke kůži inspirovat kosmetickými produkty. Ve FeelEco konzervujeme pouze tekuté produkty s výjimkou produktů pro děti řady Baby. Tato řada má speciálně vyvinuté složení tak, že některé složky receptury samy dokážou produkt konzervovat. Pro budoucnost našich dětí jsme ale od začátku naše produkty FeelEco vyvíjeli a dětská pokožka vyžaduje speciální péči, kterou tato řada produktů nabízí.

 

SLOŽENÍ - SŮL DO MYČKY

V čem se liší normální sůl od Feel Eco přírodní soli do myčky?

Odpověď:

Máte pravdu v tom, že se jedná o čistou NaCl, kterou obsahuje běžná kuchyňská sůl. FeelEco Přírodní sůl do myčky, kterou nabízíme, je ale navíc proti běžné kuchyňské soli očištěna od fluoru, jódu a dalších doprovodných látek, které by poškozovaly změkčovač vody v myčce.

 

ROZLOŽITELNOST PRODUKTŮ

Jsou FeelEco produkty biologicky rozložitelné? Za jak dlouho se vlastně produkty v přírodě rozloží?

Odpověď:

Rozložitelnost produktů se řídí obsahem složek, které jsou ve složení produktu použity. Stejně jako máme vysoké nároky na suroviny u pracích prášků, máme vysoké nároky i např. pro tělovou kosmetiku. Vybíráme takové suroviny, které se rozkládají i bez přítomnosti kyslíku, což není běžný legislativní požadavek a u kosmetiky vlastně tento bod není vůbec zvenčí řešen. U pracích prášků je dán limit rozložitelnosti s přístupem kyslíku, a to nejméně 60 % za 28 dní. Jdeme mnohem dále, než je ze zákona nutné.
Produkty se tedy rozloží nejméně ze 60 % do 28 dní s podmínkou přístupu vzduchu. Je to výsledek laboratorních testů složek. V půdě, bez přístupu kyslíku ale mohou být méně ideální podmínky, jako např. nižší vlhkost, horší podmínky pro růst i život bakterií. Plyne z toho tedy jiný čas pro rozložení produktu, který ale může být kratší, avšak i delší. S jistotou ale víme, že k rozkladu a zužitkování produktu bez zbytku bakteriemi dojde. A to jak na povrchu, tak v půdě, kde je kyslíku minimum. Nebude docházet k hromadění. Vylévání takové vody tedy není vyloučeno, produkt jako potrava bakteriím poslouží. Biologickou rozložitelnost našich produktů máme nastavenou podle EU Ecolabelu a jeho DID listem, kde je rozložitelnost uvedena.

 

OBALY – TŘÍDĚNÍ ODPADU

Jsou obaly FeelEco produktů plně recyklovatelné a do jakého odpadu patří? Je nějak nutné oddělovat etikety, pro opravdu pečlivé třídění odpadu?

Odpověď:

Všechny obaly produktů FeelEco jsou plně recyklovatelné, včetně etiket. Naše obaly tedy není při třídění nutné nějak dále rozdělovat pro správné třídění odpadu. Plastové obaly, včetně etikety patří do plastového odpadu a kartonové obaly zase do papíru. V současné době používáme pro balení tekutých produktů FeelEco HDPE zdravotně nezávadný plast a pro balení práškových produktů jsme u všech produktů přešli na kartonové obaly, u kterých jsme sjednotili i obsah tak, abychom nepřeváželi zbytečný „vzduch“ v části krabice. Téma spotřeby plastů a spotřeby obecně je pro nás ve FeelEco důležité. Nabízíme např. velká neboli tzv. refill balení produktů pro doplňování menších balení nebo stáčený prodej produktů FeelEco, který je cestou pro opakované použití obalů a snížení objemu odpadu obecně. Přestali jsme do našich produktů přidávat plastové odměrky, které prodáváme samostatně jako další cestu pro opakované použití těchto dříve dost často jednorázových obalů. Velmi intenzivně sledujeme novinky a trendy výrobců obalů. Tam, kde to jde, děláme změny a konkrétní kroky pro snížení spotřeby plastu a spotřeby obecně. Dlouhodobě se tak tam, kde je to možné snažíme snížit uhlíkovou stopu, přispět ke snadné recyklaci obalů a opakovanému používání, které vnímáme jako jednu z důležitých cest pro zdravou budoucnost našich dětí.

 

Testování na zvířatech

Jsou produkty značky FeelEco vegan?

Odpověď:

Produkty FeelEco nikdy nebyly, nejsou, ani nebudou testovány na zvířatech. Je to jedna ze základních filozofií značky FeelEco, kterou nikdy nezměníme.
Existuje několik certifikací, které zaručují to, že produkty nebyly testovány na zvířatech, např. Leaping Bunny, HCS/HHPS, Cruelty Free, CCF nebo Vegan, případně jeho americká obdoba Vegan certified. Ve FeelEco jsme si pro naše produkty vybrali certifikaci Vegan a převážná většina našich produktů je značkou Vegan certifikovaná. Certifikaci Vegan uděluje britská nezisková organizace Vegan Society a zaručuje, že produkty nejsou testovány na zvířatech, při jejich výrobě nejsou použity složky živočišného původu a musí splňovat standardy Vegan Animal Free-Standards. Samozřejmě to platí i pro suroviny, které používáme pro výrobu. Testování na zvířatech je navíc pro suroviny i finální výrobky několik let obecně zakázáno EU legislativou a jen ve velmi výjimečných případech testy povoluje ECHA. Tyto výjimky se nijak netýkají "běžných" surovin pro naše produkty, ale jde o zjišťování vlastností nějakých naprosto neznámých nových speciálních chemických látek.
Minimum produktů FeelEco certifikaci Vegan nemá a uvádíme u nich pouze ikonu králíčka s informací "Netestováno na zvířatech". Všechny produkty vyvíjíme interně, máme stabilní a ověřené dodavatele surovin. Ti musejí během certifikace dokládat detaily a původu surovin a procesu výroby, aby mohla být Vegan certifikace dokončena. Máme tedy dohled na celým procesem. Za tím, že naše produkty nejsou testovány na zvířatech si pevně stojíme.
Více informací o samotné certifikaci Vegan, který zaručuje, že produkt je bez živočišných látek a není testován na zvířatech, najdete např. zde: https://www.vegansociety.com/the-vegan-trademark

 

FeelEco prostředek na nádobí, ovoce a zeleninu

JE MOŽNÉ MÝT VE FEELECO NA NÁDOBÍ I OVOCE A ZELENINU POD TEKOUCÍ VODOU? JAKÉ JE SPRÁVNÉ DÁVKOVÁNÍ A POSTUP?

Odpověď:

Rozumíme vám, že není obvyklé mít ovoce a zeleninu prostředkem na nádobí. Ale nečistoty, které se nacházejí na povrchu ovoce a zeleniny nelze odstranit jen prostým omytím pod tekoucí vodou. Jak tedy na mytí ovoce a zeleninu s FeelEco na nádobí? Nelze přehlédnout, že například povrch jablka je mírně lepkavý. Na povrchu ovoce se totiž nachází vrstva rostlinných vosků, a i těch uměle nanesených zpracovatelem. Tento povrch na sobě zachytává prach, hmyz, výkaly ptáků a další nečistoty. Povrch zeleniny je také znečištěn různými částicemi z půdy. FeelEco na nádobí je pro omývání ovoce a zeleniny vhodný právě proto, že pomáhá aktivně odstraňovat všechny nečistoty z povrchu a pomáhá smýt ve vodě nerozpustnou vrstvu vosků.

Jak na správné mytí a dávkování při mytí ovoce a zeleniny s FeelEco prostředkem na nádobí?

Větší ovoce a zelenina
Na ovoce naneste jednu až dvě kapky FeelEco na nádobí, napěňte a důkladně opláchněte.

Drobnější ovoce a zelenina
Pokud jde o mytí drobného ovoce, jako např. hroznové víno, můžete dát malou kapku prostředku do menší, např. 500ml láhve s rozprašovačem anebo udělat lázeň, při jejíž přípravě použijete dávkování, které je uvedeno na obalu FeelEco na nádobí – 4ml prostředku do 5l vody – poté ovoce opláchněte.

Ovoce pak budete jíst vždy maximálně čisté, bez škodlivých látek a za to zdraví našich rodin určitě stojí.

 

Čistička odpadních vod a použití produktů FeelEco (vztahuje se také na septiky a kořenové čističky)

MŮŽU FEELECO PŘÍPRAVKY POUŽÍVAT, POKUD MÁM ČISTIČKU ODPADNÍCH VOD?

Odpověď:

Přírodní produkty FeelEco můžete používat i když máte čističku odpadních vod, nijak neovlivní její funkčnost a jsou pro čističky odpadních vod vhodné. FeelEco je šetrné k bakteriím, které v čističkách odpadních žijí a není tak nutné je tak často doplňovat. Abychom si byli jistí, spojili jsme se s výrobcem čističek odpadních vod, firmou ASIO NEW, spol. s r.o., která naše produkty otestovala a potvrzuje vhodnost použití FeelEco produktů pro správnou funkci čističek odpadních vod, septiků a kořenových čističek. Vyjádření od firmy ASIO NEW spol. s r.o. ke stažení zde.

 

ALERGIE A CITLIVÁ POKOŽKA

JSOU VAŠE PROSTŘEDKY VHODNÉ PRO ALERGIKY – MÁTE NĚJAKÉ POZITIVNÍ REAKCE?

Odpověď:

Od našich zákazníků máme mnoho pozitivních referencí, které potvrzují šetrnost produktů k pokožce a zmírnění alergických projevů zákazníků, které se u nich objevovaly při používání konvenčních prostředků pro praní, úklid, péči o tělo nebo mytí nádobí. Máme mnoho pozitivních ohlasů na téměř okamžité zlepšení stavu pokožky rukou při používání našeho FeelEco na nádobí, a nejen od koncových zákazníků, ale i od majitelů firem, ve kterých zaměstnanci denně tyto prostředky používají. I ve firmách, jako jsou hotely, úklidové firmy, ale i běžných firmách, kde zaměstnanci používají prostředky v kuchyňkách nebo na toaletách mnoho majitelů mění svůj přístup a ví, že pečovat o zdraví svých zaměstnancům pečlivým výběrem produktů pro úklid a péči o tělo je velmi důležité. Alergie jsou velmi nevyzpytatelné v tom, že je dost často těžké určit přesnou příčinu alergické reakce a také proto, že někdy přicházejí velmi nečekaně. Možným zdrojem alergenů v produktech na praní jsou vonné látky nebo některé konzervační látky. Parfémy ve FeelEco vybíráme tak, aby neobsahovaly známé alergeny, a tím riziko alergické reakce minimalizujeme. Konzervační látky používáme v nejmenším možném množství potřebném pro konzervaci produktů tak, aby se nezkazily a vybíráme z konzervantů obvykle používaných spíše v kosmetických produktech, které jsou obecně šetrnější. Produkty FeelEco jsou navíc převážně všechny dermatologicky testovány, můžeme je tedy doporučit osobám s citlivou pokožkou, alergikům, ale obecně všem, kterým na zdraví v životě záleží.

 

KLASIFIKACE PRODUKTU - H/P věty a symboly nebezpečnosti

CO ZNAMENAJÍ TY ČERVENÉ SYMBOLY NA OBALU?

Klasifikace produktů (tedy H/P věty a symboly nebezpečnosti) je v našem případě výsledkem výpočtu na základě složení a klasifikace použitých surovin. S nástupem nové legislativy už v roce 2015 se zpřísnily limity pro nutnost uvádění vět a symbolů nebezpečnosti. A tak i výrobky, které byly úplně bez symbolu, jsou nyní značeny jako dráždivé nebo dokonce žíravé a často se vyskytují věty o nebezpečnosti např. pro oči. Vzhledem k tomu, že produkty FeelEco jsou vysoce koncentrované a účinné, obvykle tuto klasifikaci mají. Toto značení je však nadnesené a není v souladu se skutečnou nebezpečností, což potvrzují i dermatologické testy, které většina našich produktů má, čímž je potvrzena jejich šetrnost pro pokožku. Jednou z možností, jak se symbolů a vět zbavit, je provést komplexní řadu testů, které jsou velice nákladné a potenciálně zahrnují i testování na zvířatech. Touto cestou ve FeelEco ale jít nechceme. Můžeme Vás však ujistit, že používání produktů FeelEco je zcela bezpečné.

STÁČENÁ DROGERIE

V POSLEDNÍ DOBĚ SE HODNĚ MLUVÍ O STÁČENÉ DROGERII A BEZOBALOVÉM PRODEJI. NABÍZÍ FEELECO STÁČENOU DROGERII?

Odpověď:

Pro FeelEco je téma spotřeby plastů velmi důležité, stejně jako být k Vám, našim zákazníkům, vždy upřímní. Stáčené produkty a bezobalový prodej jsou dalšími směry, kterými se intenzivně zabýváme na cestě ke snížení množství plastového odpadu. Stáčenou drogerii nabízíme v současné době v 15 l kanystrech se stáčecími ventily, bez možnosti jejich opětovného plnění, které má řadu objektivních překážek. Patří mezi ně značné riziko zkažení produktů v opakovaně použitém kanystru nebo jiném obalu, který musí být před opětovným použitím správně vyčištěn. I malé množství vody na vnitřních stěnách kanystru tvoří prostředí pro mikroorganismy, které mohou stočený produkt zkazit. Energetická náročnost procesu čištění a dezinfekce kanystrů před opětovným použitím je také velmi vysoká. Proto nadále hledáme cestu, která povede k zachování kvality produktů a co nejmenší ekologické stopě nejen při prodeji stáčených produktů, ale v celém procesu. V současné době intenzivně testujeme možnost přechodu na jiné vhodnější řešení, které je další cestou, jak při prodeji stáčené drogerie ještě více snížit spotřebu plastu a vybrat tak nejlepší možnou cestu pro nabídku stáčené drogerie jako další služby vám, našim zákazníkům.

 

PARFEMACE

Feel Eco produkty voní velmi jemně. Z čeho jsou vůně nebo parfémy ve FeelEco produktech složeny?

Odpověď:

Zdraví je pro nás důležité a parfémy volíme tak, aby byly především bezalergenní. U mnohých čistých přírodních silic, které jsou k parfemaci produktů často používány se bohužel toto nedá zajistit. Pro parfemaci používáme převážně směsi esenciálních olejů a extraktů a jsou v našich produktech dávkovány velmi mírně. Nikde netajíme, že určitý podíl naší parfemace je syntetický. Ta syntetická část jsou pak složky, které dotváří celkovou vůni a také jsou to složky, které v přírodě nejsou snadno dosažitelné.

 

SLOŽENÍ – BENZOAN SODNÝ

Co je benzoan sodný ve složení vašich produktů? Nezní to moc eko.

Odpověď:

Benzoan sodný je obsažen v DID-listu certifikace EU Ecolabel, vyhovuje ekolegislativám, má velmi nízkou toxicitu a je dermální bezpečný (používaný i v kosmetice). Navíc kyselina benzoová, její soli (benzoan sodný) a estery jsou běžně obsaženy ve většině ovoce, především v bobulovitých plodech. Brusinky jsou velmi bohatým zdrojem benzoové kyseliny. Kromě ovoce se benzoáty přirozeně vyskytují v houbách, skořici, hřebíčku a několika mléčných výrobcích (jako výsledek bakteriálního kvašení).

 

SLOŽENÍ – PALMOVÝ OLEJ

Používáte při výrobě FeelEco produktů palmový olej?

Odpověď:

Pokud jde o palmový olej, tomu se intenzivně snažíme vyhnout. Naše suroviny jsou primárně z oleje řepkového nebo kokosového. U některých surovin ale příměs látek původem z palmového oleje je. Spolupracujeme ale striktně s takovými dodavateli, kteří garantují certifikaci neziskové organizace R.S.P.O., která celosvětově zastřešuje udržitelné hospodaření s palmovým olejem.

 

TEPLOTA PRANÍ - FEELECO BABY PRACÍ GEL

Při jaké teplotě můžu prát s FeelEco pracím gelem? Dětské prádlo se kvůli bakteriím doporučuje prát při teplotě 60 °C.

Odpověď:

FeelEco Baby prací gel lze použít při libovolné teplotě praní. Teplota účinnost pracího gelu nijak negativně neovlivní. Námi doporučovaná nízká teplota je uvedena proto, že je dostatečně účinný i při nízké teplotě praní. Nejdůležitější při volbě teploty praní je štítek na prádle vašeho miminka. Podle něj by se prádlo mělo i třídit. Pokud by se pralo na 60 °C a bylo na štítku méně, např. 40 °C, může se prádlo srážet. Pokud jde o bakterie, tak ty se při praní úspěšně vyplavují a při sušení na šňůře či v sušičce dále ubývají. Velice důležitá je však očista pračky, která by se měla i podle návodu pračky provádět (obvykle bývá uvedena přibližně 1x za měsíc). Spočívá ve spuštění pracího cyklu pračky na vyšší teplotu, například za přídavku FeelEco odstraňovače skvrn v prášku a bez prádla. Pokud ale perete nějaké prádlo i při teplotách nad 60 °C, můžete očistu provádět méně často. Ve vlhké pračce a bez jejího pravidelného čištění se v ní bakterie množí nejvíce. I proto je dobré nechávat otevřena dvířka pračky, aby vyschla.