Jak na zdravý úklid při nutnosti zvýšené hygieny?

Jak bezpečně a zároveň šetrně uklidit tak, aby se z našeho domova nestalo nezdravě sterilní prostředí a zároveň splnil i požadavky na zvýšenou potřebu hygieny? Úklid není jen estetickou záležitostí, přispívá i k tomu, že jsou naše domovy bezpečnou oázou pro naše rodiny a zejména děti. Úklid snižuje riziko přenosu choroboplodných zárodků jako jsou plísně, bakterie nebo viry. Je také důležité vědět, kdy a jak použít čisticí prostředek, případně dezinfekci tak, abychom uklidili opravdu efektivně a bez nebezpečných vlivů na naše zdraví.

fe_mit-free

Efektivní a bezpečný úklid čisticími prostředky

Úklidem s čistícími prostředky odstraníte nečistoty, mastnotu a bakterie z různých povrchů. Tento proces bakterie nutně nezabije, ale jejich odstraněním klasickým úklidem snížíte jejich počet a tím i riziko šíření infekce.

Tipy pro efektivní a šetrný úklid

  1. Začněte s čištěním v nejméně špinavých místech a postupujte k těm nejvíce špinavým. Jen tak snížíte riziko kontaminace čisté plochy, plochou špinavou. Obzvláště znečištěné místo je vhodné vyčistit odděleně od celé plochy.
  2. Nepoužívejte stejné pomůcky pro úklid koupelny a kuchyně.
  3. Úklid provádějte prostředkem, který je určený na povrch, který chcete uklidit. Bez toho riskujete zbytečné poškození povrchu anebo povrch dobře nevyčistíte.
  4. Pokud chcete uklízet šetrně ke svému zdraví a okolí, věnujte pozornost výběru čističů již při nákupu a vybírejte ty prostředky, které mají ekologicky šetrné složení a jsou bezpečné pro zdraví vaší rodiny.
  5. Často dotýkané povrchy je doporučeno čistit alespoň jednou týdně. Pokud je někdo v domácnosti nemocný, mělo by se čištění míst, kterých se často dotýkáme provádět častěji, a to alespoň 1x denně.
  6. Často dotýkané povrchy bychom pro efektivní úklid očistit čistým hadříkem, čisticím prostředkem a vodou, poté opláchnout čistou vodou a dalším čistým hadříkem. Následně nechat uschnout.
  7. Po dokončení úklidu bychom měli důkladně vymýt a vyprat hadříky, houbičky a další použité úklidové pomůcky.

 

Kterých míst se doma dotýkáme častěji?
kuchyňské židle a lavice - pracovní a jídelní stoly - kuchyňské desky - noční stolky - kliky - vypínače - úchytky
 
šuplíky - telefony - tablety - klávesnice počítačů - dálkové ovladače - klíče - hračky - koupelnové doplňky
 
 

 

fe_mit-free

Použití dezinfekce na často dotýkané povrchy při zvýšeném riziku infekce

Je to podobné jako s mytím rukou, ty je také velmi důležité nejdříve umýt kvalitním mýdlem a případně až po tomto důkladném umytí použít dezinfekci. Více o tématu najdete v našem článku Normální mýdlo a pravidelná hygiena je účinnější než antibakteriální prostředky. I pro úklid platí, že je nutné nejdříve odstranit mastnotu a nečistoty a následně na vyčištěný povrch aplikovat dezinfekční prostředek, ten ale samotný úklid plně nenahradí. Pro běžný úklid jsou zejména ekologicky šetrné čističe dostatečně účinné, bezpečné pro vaše zdraví, ohleduplné k přírodě a neměly by je nahradit pouze dezinfekční prostředky. 

Tipy na účinné a bezpečné použití dezinfekce

  1. Vždy si předem prostudujte návod.
  2. Nikdy nemíchejte čisticí prostředky s dezinfekcí.
  3. Při aplikaci používejte ochranné pomůcky.
  4. Nanášejte pouze na čistý a suchý povrch.
  5. Přesvědčte se, že dezinfekce je účinná na typ bakterie nebo viru, který chcete eliminovat.
  6. Dezinfekční prostředky nenechávejte ani neskladujte v dosahu dětí.
  7. Používejte dezinfekční prostředky s mírou a zbytečně si nezamořujte domácnost chemickými výpary a nebezpečnými látkami.

 

Chemické přípravky na úklid zvyšují riziko plicních onemocnění

Při úklidu si kromě silného zápachu některých klasických chemických prostředků na úklid ani neuvědomujeme, že by mohly mít negativní dopad na naše zdraví a způsobovat nám zdravotní obtíže. Studie vědců z univerzity v Bergenu ukazuje, že chemické čističe určené pro úklid domácnosti ve spreji jsou pro plíce stejně škodlivé jako cigarety.

„Malé částice ze sprejů běžných chemických prostředku na úklid mohou po čištění zůstat ve vzduchu několik hodin. Malé částice mohou cestovat hluboko do plic a způsobit infekce nebo poškození plic,“ říká vedoucí projektu profesorka Cecilie Svanes z Centra pro mezinárodní zdraví na Univerzitě v Bergenu. (zdroj: https://www.uib.no/en/news/115228/household-cleaning-can-be-bad-smoking-lung-function)

Jaké látky by neměl ekologicky šetrný čisticí prostředek, bezpečný pro naše zdraví a ohleduplný k našemu okolí nikdy obsahovat?
  • kyselinu chlorovodíkovou
  • chlornan sodný a jiné desinfekční složky na bázi chlóru
  • nebezpečné konzervanty
  • silné alergenní parfemaci
  • barviva
  • louhy

  

Feel Eco ve svých recepturách používá přírodní suroviny rostlinného původu a přispívá tak k vytváření zdravého a bezpečného domova pro naše rodiny. Samozřejmostí je, že nepoužívá suroviny testované na zvířatech ani zdraví škodlivé látky ke konzervaci a parfemaci. Kvalitu a účinnost svých produktů potvrzuje na základě nezávislého testování a nezávislého posudku obnovený certifikát EU Ecolabel, kterou již v minulosti jako první v ČR získala v roce 2010.

 Feel Eco Čistič koupelen  Feel Eco čistič koupelen  Feel Eco čistič oken a skel  Feel Eco čistič oken a skel

 

Feel Eco univerzální čistič 1l Feel Eco WC čistic    Feel Eco WC čistič 5l