FeelEco: Otcovská láska pomáhá všem

Lze při výrobě produktů pro péči o tělo i domácnost zkombinovat účinnost, ekologii a zdraví? Česká značka FeelEco je důkazem, že to jde. U jejího zrodu stál milující otec, který chtěl to nejlepší pro svoji dceru. 

 

Produkty FeelEco jsou vyrobeny primárně ze surovin s vysokým podílem přírodního původu, aby byly co nejšetrnější a po použití snadno rozložitelné. Cesta od nápadu k produktu byla velmi dlouhá. Příběh značky začal psát Ivan Baťka - otec, který se snažil pro dceru, jež trpěla ekzémem, najít na trhu produkty, které by jí vyhovovaly. Když to, co hledal, nenašel, rozhodl se to vyrobit. Do laboratoře ve své břeclavské továrně, založené již v roce 1884, která je zaměřena zejména na výrobu esenciálních přísad a funkčních směsí pro potravinářství, přišel s krystalicky čistým zadáním: „Chci, aby to bylo maximálně účinné, přírodní, rozložitelné v přírodě a zdravotně zcela nezávadné.“ Na stole přitom neležel ani rozpočet, ani termín. Považovali ho za pošetilce. Zpočátku nikdo nevěřil, že je to možné. Dnes ale značka FeelEco dokazuje, že to možné je – nabízí produkty na přírodní bázi, s vysokou účinností, dermatologicky testované, snadno biologicky rozložitelné, v plně recyklovatelných obalech a vyvinuté i vyrobené bez testů na zvířatech. 

FeelEco-Otcovska-laska

INOVACE MUSÍ BÝT PO VŠECH STRÁNKÁCH LEPŠÍ 

Příznačné pro Fosfu je, že vývoj se uvedením výrobků na trh nezastavil. „My chceme být vždycky nejlepší,“ říká Ivan Baťka. A otevřeně přiznává, že například gel na praní prádla, který jako vůbec první v Česku a na Slovensku získal certifikát EU Ecolabel, měl v první generaci kvalitu, pro kterou už dnes není ve Fosfě místo. Je to klasický příklad produktu, který už má svou čtvrtou generaci a opustil osmdesát procent původních složek. Díky růstu znalostí a trvalým vysokým nárokům se prostě přežil. Ve vědeckém archivu má Fosfa několik set složek, s nimiž zkoušela při vývoji pracovat. Uspělo jich asi pět procent. I takové jsou cesty vývoje.

 

AŤ VÍTE, CO KUPUJETE

Přiznejme si, že máme rádi certifikáty. Mnohdy ale ani nevíme, co přesně stvrzují.
FeelEco se zaměřuje na ty s přesně daným obsahem. Je tak držitelem prestižní značky
EU Ecolabel, kterou v rámci mezinárodního programu ekoznačení Evropské unie
získávají produkty prokazatelně šetrnější k životnímu prostředí. Má i britskou
certifikaci Vegan Society, která potvrzuje nepřítomnost živočišných složek v produktu
a fakt, že ani v procesu výroby nebyl živočišný produkt použit. Samozřejmě odmítá
i jakékoliv testování na zvířatech.

 

Nyní už jsou produkty FeelEco na takové úrovni, že jejich vývoj trochu zpomalil. „Není efektivní vyvíjet něco za každou cenu, už proto, že trváme na certifikacích, které jsou poměrně nákladné a také časově náročné. Takže sledujeme trh, sledujeme vědecký vývoj a jsme v každém okamžiku připraveni reagovat, ale máme dnes takovou kvalitu, že jsme skutečně na světové špičce,“ říká Radek Marták a dodává, že inovovat je náročné i proto, že Fosfa odmítá kompromisy. „U nás trváme na tom, aby se při zlepšení nezhoršil žádný z původně nastavených parametrů. Jinak řečeno, pokud chceme zvýšit účinnost, nesmí se to stát na úkor ekologie ani zdraví. A naopak, zdravotní či ekologické parametry nesmějí mít dopad na účinnost,“ poodhaluje zákulisí ultimátního vývoje Radek Marták. Možná i proto jsou interní kontrolní parametry daleko přísnější, než je běžná legislativa EU. 

„V laboratořích to žije - pracuje se na inovaci prostředku do myček nádobí, nových generací receptur odstraňovačů skvrn a výběru bezalergenních vůní pro inovace již stávajících úspěšných produktů FeelEco,“ vysvětluje ředitel výzkumu a vývoje Radek Marták.