FeelEco: Certifikace a testy drogerie a kosmetiky. Jak se v nich vyznat?

Podle čeho se řídit a jak se v certifikacích vyznat vám poradí český výrobce přírodních produktů pro péči o tělo a domácnost FeelEco. V dnešní době je na trhu celá řada výrobků, které slibují různé vlastnosti, účinnost, složení, netestování na zvířatech, dopad na životní prostředí a mnoho dalšího. K tomu, abyste si skutečně mohli ohlídat veškeré zmíněné parametry drogerie a kosmetiky, vám mohou dopomoci i certifikace produktů a také nezávislé testy.  

Ekocertifikace

Certifikace a testy drogerie a kosmetiky lze rozdělit na povinné a nepovinné. Povinným krokem, kterým musí projít každý výrobek před uvedením na trh, je zhodnocení bezpečnosti přípravku ve vztahu ke zdraví fyzických osob. Ten hodnotí bezpečnost jednotlivých surovin použitých k výrobě a jejich procentuální zastoupení v produktu. V případě drogerie jde o kvalifikovaný výpočet určený legislativou, u kosmetiky jde o kvalifikované zhodnocení bezpečnosti odborně způsobilou osobou s dermatologickými zkušenostmi. Nepovinných certifikací existuje celá škála a záleží na každém výrobci, kterým své výrobky podrobí. Certifikace se liší nejen názvy, ale i podmínkami a laboratorními testy potřebnými pro jejich získání a udržení. 

„Certifikací produktů existuje celá řada a výrobci si často vytváří své vlastní ikonky a loga, které jako certifikace vypadají. Proto mohou být pro spotřebitele velmi matoucí a nic neříkající. Ovšem, pokud se v nich zorientují, usnadní jim to rozhodování při nákupu. Pokud výrobce investuje do nepovinných certifikací produktů, je to nezávislé ověření deklarující slibované parametry. Ve FeelEco dbáme na to, abychom certifikacemi zákazníkům garantovali kvalitu i složení, a proto volíme EU Ecolabel. I zde se ale nespokojíme pouze s EU Ecolabel a některé složky, které EU Ecolabel povolí, stejně používat nechceme,“ vysvětluje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco.“ 

 

EUEcolabel_logoEkologická šetrnost

Dobrým příkladem ekologické šetrnosti je certifikace EU Ecolabel, kterou získala značka FeelEco jako vůbec první v České republice už v letech 2010-2013. Certifikace EU Ecolabel vznikla už v roce 1992 a je oficiálním certifikátem Evropské unie. Při procesu certifikace je u výrobků testovaná jejich účinnost a je analyzován vliv produktu na životní prostředí, a to v průběhu celého životního cyklu produktu, tedy nejen v rámci jednoho procesu. Mezi další certifikáty deklarující ekologickou šetrnost patří také CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), NPA (Natural Produkt Association), Ecocert, BDIH (Kontrolovaná přírodní kosmetika) a mnoho dalších. „Všechny produkty, které nesou označení a logo EU Ecolabel, prochází sérií náročných testů prováděných nezávislými orgány, které zkoumají, zda vyhovují přísným ekologickým a výkonnostním kritériím. Kritéria standardu EU Ecolabel navíc nejsou založena jen na jednom faktoru, ale na mnoha studiích, které analyzují vliv výrobků na životní prostředí během celého procesu – od získávání primární suroviny v předvýrobní fázi, během výroby, distribuce až po likvidaci,“ upřesňuje Radek Marták.

vegan logo

 

Netestováno na zvířatech

Dalším z důležitých ukazatelů pro všechny, kterým záleží na přírodě kolem nás, jsou certifikace potvrzující rostlinné složení a skutečnost, že produkty nebyly testovány na zvířatech. Takovými certifikacemi je například HSC (Humane Cosmetics Standard), Leaping Bunny nebo třeba certifikát Vegan a jeho americká obdoba Vegan certified. „Převážná většina produktů FeelEco má certifikaci Vegan, kterou udílí britská nezisková organizace The Vegan Society. Ta zaručuje nejen to, že produkty nejsou testovány na zvířatech, ale také to, že při jejich výrobě nejsou použity složky živočišného původu a musí splňovat standardy Vegan Animal-free Standards. S dodavateli při certifikaci The Vegan Society řešíme specificky i testování surovin na zvířatech.“ vysvětluje Radek Marták.

 

feel-eco-20_upraveno

Dermatologicky testováno 

S pojmem dermatologického testování se zákazníci mohou setkat vcelku běžně a mají od něj jasné očekávání. U kosmetických přípravků, které jsou určeny pro aplikaci na pokožku, vlasy nebo nehty, musí dermatologické testování proběhnout ještě před uvedením na trh. Rozdílná pravidla ale platí pro drogerii, kterou používáme k úklidu nebo praní prádla, protože nejsou určeny pro kontakt s pokožkou a předpokládá se, že se spotřebitel při jejich používání bude chránit. Bezpečnost pro spotřebitele se z tohoto důvodu standardně nehodnotí na základě zkoušky nebo testování, ale pouze výpočtem podle pravidel stanovených v legislativě a jejich dermatologické testování je nepovinné. „Produkty pro péči o domácnost ve FeelEco vyvíjíme tak, aby byly dermálně bezpečné a neuškodily pokožce. Chceme, aby byly maximálně šetrné ke zdraví i přírodě. Zároveň je necháváme dermatologicky testovat. Testy se provádí stejně jako pro kosmetiku, a to testováním na pokožce dobrovolníků na externím klinickém pracovišti,“ dodává Radek Marták. 

 

hypoalergenni-czHypoalergenní klinické testování

Všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou by se měli zaměřit na deklaraci hypoalergenního složení výrobků. Kromě kosmetiky se jedná také o přípravky na praní prádla, které ulpívají na oblečení a mohou při kontaktu pokožky způsobovat kontaktní dermatitidu. Nejvýznamnější je hypoalergenní test HRIPT. Jedná se o uznávanou metodu testu prostřednictvím aplikace produktu na náplast, která je opakovaně přikládána na dobrovolníky s alergiemi nebo suchou pokožkou. „Značka FeelEco uvedla na trh hypoalergenní řadu, která získala výborné hodnocení v náročném hypoalergenním klinickém testu (HRIPT), je bez parfémů, konzervantů a je vhodná pro děti od jejich prvních dní, ekzematiky, alergiky a osoby s citlivou pokožkou. Celá řada Baby nabízí kosmetiku i produkty na praní a mytí,“ dodává Radek Marták.

 

podil-prirodniho-puvodu_100ISO normy, které deklarují podíl přírodního původu

Pro usnadnění orientace v produktech dostupných na českém trhu se značka FeelEco rozhodla také přímo deklarovat podíl přírodního složení ve svých přípravcích. Tento podíl je pečlivě dopočítán podle ISO norem, což zákazníkům ihned umožní získat rychlý a jasný přehled o složení výrobku.

 

UMĚNÍ VÝJIMEČNOSTI