Škodí čističe v domácnosti čistírně odpadních vod a septiku?

Majitelé domů, kteří nejsou napojeni na veřejnou kanalizaci, ale mají na zahradě domácí čistírnu odpadních vod nebo septik, často řeší delikátní problém - nelibý zápach. Ten dokáže velmi znepříjemnit život nejen jim, ale taky obyvatelům nejbližšího okolí. Co s tím? Řešení je mnohdy jednodušší, než by se mohlo zdát.

Na špinavou práci jsou tu bakterie

Především si musíme uvědomit, na jakém principu domácí ČOV a septiky fungují – totiž, že tu kromě odstraňování větších nečistot probíhá i čistění biologické, za které jsou zodpovědné bakterie. ,,Zdravý“ septik nezapáchá. Chcete si udržet mikrobiální osazenstvo vaší čistírny v dobré kondici, aby zvládalo dobře vykonávat svoji špinavou práci?

Hýčkejte si je. A co poškozuje vaši čističku kromě zbytků jídla, tuků nebo léků, případně dětských vlhčených ubrousků, vatových odličovacích tamponků či jiných hygienických potřeb vhozených do toalety nejvíc? Je to samozřejmě celá řada běžně dostupných čističů domácnosti.

 

Čisté neznamená sterilní

Moderní, vysoce koncentrované čističe totiž dokážou rychle a spolehlivě vyhubit jak bakterie ve vaší toaletě, tak i v domácí čističce. Jejich dezinfekční účinek se pouhým spláchnutím samozřejmě nijak neodbourá. Jste-li tedy majitelem septiku nebo domácí čističky, musíte začít více myslet na to, jakou chemii a v jakém množství doma používáte. Základem je v tomto případě zodpovědné používání vhodných čisticích prostředků.

WC_cistic_1180x280

 

Tablety do myčky: čiré sklo nebo zlo?

Jedním z nejagresivnějších čističů jsou bezesporu přípravky na mytí nádobí v myčce. Klasické tablety lze s nadsázkou označit za koncentrované zlo. Vzhledem k jejich vlastnostem bychom měli jejich používání maximálně omezit a zaměřit se na použití co nejšetrnějších produktů do myčky. To i v případě, pokud splachujeme odpadní vodu do kanalizace.

 

Čističe na bázi chlóru: dokonalá dezinfekce

Spousta z nás si hygienickou čistotu svého domova, a obzvlášť toalety, podvědomě spojuje s jedním konkrétním vjemem - vůní chloru. Pro čističky a septiky však představují chlornanové čističe jednu z největších zátěží vůbec. Neobejdete-li se bez svého oblíbeného prostředku s vůní tolik připomínající školní hodiny plavání, používejte jej skutečně jen občas a v minimálním množství.

Dostatečné čistoty však dosáhnete i pravidelným mytím vhodnými produkty, protože bakterie nebudou mít tolik času se množit. Podobně obezřetní byste také měli být v případě užívání WC bloků a jiných závěsných osvěžovačů, které do odpadu uvolňují agresivní látky při každém spláchnutí.

Košík s prádlem a prací prostředek

Tekuté mýdlo, šampon na vlasy nebo jar? Méně je více

Mytí rukou je jedním z prvních hygienických návyků, které svému dítku vštěpujeme již od útlého věku. V současnosti tolik populární tekutá mýdla s pumpičkou ale svádí (nejen) děti k tomu, aby si při mytí umyly ruce větším množstvím mýdla, než je nutné.

Pokud nevlastníte myčku a umýváte tedy nádobí klasickým způsobem ve dřezu, spotřebujete denně značné množství prostředku na nádobí, který vaší čističce také úplně nesvědčí. Chceme-li se chovat šetrně a zodpovědně nejen k nim, ale také k životnímu prostředí, je na místě si osvojit jednoduché pravidlo: méně je více. A více než vhodné je začít používat šetrné a dobře rozložitelné čisticí a prací prostředky.

 

Čím můžu běžnou domácí chemii nahradit?

Konvenční čističe se dají plně nahradit přírodními a jemnými čisticími prostředky, například značkou Feel Eco. Ta nabízí celý sortiment pomocníků do domácnosti a všechny jsou vhodné i pro čističky. Věříme, že budete spokojeni vy i vaše ČOV.